Sunday, 25 October 2009

STYLING SCHOOL


Kızları özlemişim:) Bu hastalığın en iyi tarafı onlarla uzun süreden sonra beraber olabilmekti sanırım:)
Kızlar: Carrie, Samantha, Charlotte ve Miranda. Evde yatarken sex & the city serim raftan çıktı, her sezonda en sevdiğim bölümler izlendi, bazı bölümlerin öncesi sonrası derken...

Her zaman savunduğum: dizinin ve sonra da filmin önemli bir pazarlama silahı olması yanı sıra bunu boş değil, dolu dolu yaptığıdır ki bu konuya çok girmeyeceğim. STILIZE'nin konusu değil.

STILIZE'nin konusuna gelirsek, 98'de başlayıp 2004'te sona eren dizi hala bir moda kitabı gibi. Farklı kobinasyonlar için o kadar ipucu var ki, hem de 4 farklı kişilikte ve tarzda kadın için. Düşününce her bölümde her karakter için 4-5 kombinasyondan, gerçekten iyi bir uzaktan erişimli moda ve styling okulu diyebiliriz. Patricia Fields öğrencileri oluyorsunuz ki, nasıl yaratıcı nasıl kuvvetli bir göze sahip, nasıl karakter- hikaye-mekan ve tarz eşleşmesinde gurudur söylememe gerek yok.

Patricia'nın styling yaptığı diğer yapımları da DVD kolleksiyonunuza eklemenizi ve zaman zaman izlemenizi şiddetle öneririm: Sex & The City Movie, Devil Wears Prada, Confessions of a Shopaholic.


I missed girls so much, we were together after a long time because of this illness.

Girls: Carrie, Samantha, Charlotte and Miranda. While resting at home, I found my Sex & The City DVD collection in the shelves :) I started of with the very best of every season followed by the before & after episodes. I won't mention the marketing success of series and film, this is not the subject of Stilize.

The real subject of Stilize is the series that continued from 98 to 2004 which is still like a guide book for fashion. There are a lot of hints for different and successful combinations for 4 really different type of women, who have different personalities, and styles. This series is just like a fashion and styling school with 4-5 combinations for each character in every episode. You simply become a student of Patricia Field who is a guru in matching the character- story- location and style with a keen and creative eye for fashion.
I suggest you to get and add to your collection Patricia's other movies: Sex & The City Movie, Devil Wears Prada, Confessions of a Shopaholic.

No comments:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...