Friday, 16 October 2009

LAUNDROMATGunes's room @Laundromat


From the collection of Gunes, phographed by Dilan Bozyel

From the collection of Gunes, phographed by Dilan BozyelRed dress from Elif Ergin's collection
Bu akşam İstanbul'da yeni bir moda durağının açılışındaydım. Laundromat 2 moda gönüllüsü mimarın yarattığı, farklı tasarımcılara ev sahipliği yapan büyük bir butik, ya da kurucularının deyimiyle shop in shop konseptinin İstanbul'daki ilk örneği.
Kurucular Yasemin Özeri ve Öykü Thurston'un tasarımlarının sergilendiği Loundromat'ın odalarında Nahide Büyükkaymakçı, Güneş Dericioğlu, Elif Ergin, Devran Mursaloğlu ve Kudret Saka'nın tasarımlarını bulabilirsiniz.

Beni en etkileyen oda, tabii ki yakın arkadaşım Güneş Dericioğlu'nun İstanbul'u baş tacı yapan şık, fonksiyonel ve modern çantalarını ağarlayan odaydı. 2. sırada Güneş'in oda komşusu Elif Ergin tasarımı saten kırmızı ve turkuaz rengi, drape elbiseleri ağarlayan odaya bayıldım.
İstanbul moda meraklıları kadar, Galata'nın en büyük müdavimleri dünyanın dört bir köşesinden gelen turistler de Laundromat'a büyük ilgi gösterdi.

Bu yenilikçi, yetenekli tasarımcıların çalışmalarını görün, Galata'nın mistizmini hissedin derim.

I've attended the opening of a new fashion home, Laundromat. Laundromat is a designer boutique which hosts different fashion designers or by the owner's definition it is the first "shop in shop" boutique in Turkey. It's created by two architects from the fashion industry: Yasemin Özeri ve Öykü Thurston. You can see the collections by Nahide Büyükkaymakçı, Güneş Dericioğlu, Elif Ergin, Devran Mursaloğlu and Kudret Saka in addition to Yasemin and Öykü's collections in Laundromat's rooms.
The most attractive room is Gunes Dericioglu's who is one of my closest friends. Gunes's bag collection is modern, functional, chic and inspired by Istanbul.
My second favorite is Elif Ergin's room. Her turquoise and red draped dresses are pretty.
In addition to the fashion lovers, tourists from all over the world visiting Galata have shown great interest in Laundromat as well.

Come and see these the modernist and talented designer's collections and feel the mystic spirit of Galata.

Laundromat: Galipdede cad. Kuledibi, GALATA

No comments:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...