Tuesday, 17 November 2009

OH BABY WATCH YOUR STEP! YOU GONNA DRESS LIKE THAT.


,

stylecaster.com : personal style experience uniquely tailored your Fashion DNA.
StyleCaster yeni bir sayfa değil ancak yakınlarda relansman yaptı, bir çok özeliğini geliştirmiş ve kadrosunu genişletmiş. Moda ile ilgili herkesin kişiselleşmiş sayfalarında gündemi ve Rachel Zoe gibi başarılı stylistleri takip edebilecekleri, diğer takipçiler ile iletişime geçebilecekleri, modaya dair her şeyin yer aldığı interaktif bir site. Hepsinden önemlisi bu site yapay zekaya sahip ve zamanla tarzını öğrenip tanıyabiliyor.

StyleCaster'a kendinizi anlatmak için bir kaç araç var:
  • Günlük önerilerden veya style editorlerin hazırladıkları combinasyonlardan begendiklerinizi begenemediklerinizi notlayarak,

  • Inspiration boardunuzu doldurarak,

  • Beğendiniz styling editorleri, blogger ları ve diğer kullanıcıları listenize ekleyerek,
her sabah bu öğrendikleri ile beslenerek size yaşadığınız şehir ve hava durumunu da göz önünde bulundurarak combo öneriler sunuyor.
Keyifli bir deneyim. Style Caster'ı Sea of Shoes dan öğrendim, Jane new version için çekilen videoda da oynamış, postun başlığı ise videonun müziğinden.

Stylecaster is an interactive fashion and community web site, you can build your personal account and follow other fashion lovers, trends, successfull sytlists like Rachel Zoe and everything about fashion. StyleCaster is not a new web site, it has been relaunched recently. They have developed technical features and their stylist team at this relaunch. StyleCaster has an artificial intelligence, it can learn and adapt to your fashion taste.

There are some tools for telling your style to Stylecaster:
  • You can pick your favorites and disliked pieces and combinations
  • You can load anything at your inspiration board.
  • You can add your favorite stylists, bloggers and other users at your contact list
and every morning, it sends a personalized combination according to your style, your location and weathercast.
StyleCaster is a delightful experience. I found it at Sea of Shoes, Jane's blog, she also played at their relaunch video. And this post's title is from the relaunch video.

No comments:

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...